Czym skleić skórę? Naprawa skórzanego paska krok po kroku

Skóra wykorzystywana do wyrobu odzieży bądź galanterii, podobnie jak inne materiały, ulega zniszczeniu, czy to na skutek upływającego czasu, przeciążeń eksploatacyjnych, czy też w wyniku niefortunnego zahaczenia o wystający element jakiejś konstrukcji. Tak czy inaczej, pozbywanie się ulubionego paska lub torebki z powodu niewielkiej skazy, dla wielu osób jest rozwiązaniem nie do przyjęcia. Sprawdź jak można samodzielnie skleić pękniętą bądź rozdartą skórę.

Z artykułu dowiesz się jak samodzielnie naprawić skórzany przedmiot i jakiego kleju używać do samodzielnej naprawy skóry.

tip.thumb.alt

Zobacz film jak naprawić pasek skórzany

Klejenie skóry – jaki klej będzie najlepszy?

Przed przystąpieniem do samodzielnej naprawy elementów skórzanych garderoby lub galanterii należy zaopatrzyć się w odpowiedni preparat klejący. Powinien on cechować się właściwościami umożliwiającymi korzystanie z naprawionych części odzieży zgodnie z ich przeznaczeniem.

Skórzane wyroby mogą nam służyć latami, jeśli odpowiednio o nie zadbamy. Galanteria i odzież skórzana stale poddawane są naprężeniom wynikającym ze specyfiki ich użytkowania. Klej do skóry Technicqll jest najlepszym rozwiązaniem w przypadku konieczności sklejenia lub podklejenia skóry. Największą zaletą Kleju do skóry Technicqll jest elastyczność, dzięki czemu łączenie jest odporne na zginanie i ściskanie. Jednoskładnikowy klej na bazie poliuretanów, tworzy bardzo mocne i bezbarwne połączenie. Spoina jest wodoodporna i odporna na zmienne warunki atmosferyczne, takie jak śnieg, deszcz, promieniowanie UV oraz zmienną temperaturę.

Klejenie skóry – jak się przygotować?

Proces klejenia należy rozpocząć od przygotowania powierzchni. Powierzchnie klejone powinny być czyste i suche. 

Rozpocznij od oczyszczenia skórzanych elementów, które chcesz połączyć z wszelkich zanieczyszczeń, ze szczególnym uwzględnieniem kurzu, pyłu oraz tłuszczu. Powierzchnię klejoną możesz dodatkowo zarysować papierem ściernym o drobnej gradacji. Powstałe w ten sposób rysy poprawią proces przenikania kleju. Do skutecznego przygotowania powierzchni możesz użyć Odtłuszczacza technicznego Technicqll lub Zestawu czyszczącego marki Technicqll. Następnie dokładnie osusz oczyszczoną skórę.

Naprawę najlepiej wykonać w temperaturze otoczenia powyżej 18°C. 

Klejenie skóry – jak samodzielnie wykonać naprawę?

Zabieg klejenia dzielimy na cztery etapy:

  1. Aplikacja kleju do skóry;
  2. Przeczekanie okresu schnięcia preparatu;
  3. Nacisk na klejone powierzchnie;
  4. Pozostawienie materiału do uzyskania pełnej wytrzymałości.

1. Aplikacja kleju do skóry

Nałóż klej na obydwie powierzchnie łączone. Klej należy nakładać równomiernie, unikając zgrubień warstwy preparatu oraz nieestetycznych wycieków po obu stronach materiału. Nadmiar kleju nie wpływa na wytrzymałość spoiny ani nie przyspiesza schnięcia. 

2. Przeczekanie okresu schnięcia preparatu

Odczekaj kilka minut (2-5 minut) w zależności od chłonności materiału i temperatury powietrza, aż warstwa kleju będzie prawie sucha. W tym czasie poszczególne składniki chemiczne wchodzą w reakcje pozwalające na uzyskanie trwalszej spoiny. Suche i ciepłe otoczenie przyspiesza, natomiast niska temperatura opóźnia proces parowania rozpuszczalnika.

Poszczególne gatunki skóry różnią się od siebie poziomem chłonności. Jeśli po odczekaniu kilku minut większość kleju została wchłonięta w materiał, nałożyć drugą warstwę kleju i ponownie odczekaj 2-5 min.

3. Nacisk na klejone powierzchnie

Po połączeniu uszkodzonych fragmentów skóry, mocno dociśnij klejone elementy. Siła docisku wpływa pozytywnie na późniejszą wytrzymałość połączenia. Jeżeli masz taką możliwość, dociśnij klejony materiał cięższym elementem, lub umieść w imadle lub w ścisku stolarskim. Pamiętaj o zabezpieczeniu skóry większym elementem, żeby uniknąć odkształcenia części przedmiotu.

4. Pozostawienie materiału do uzyskania pełnej wytrzymałości

Sklejony materiał warto pozostawić na dobę, co pozwoli w pełni przeniknąć cząsteczkom kleju do powierzchni skóry. Po tym czasie materiał uzyska wymaganą trwałość a odzież lub galanteria odzyska dawną sprawność.

Powiązane produkty

© 2024 Technicqll sp. z o.o.