Słowo plastik w mowie potocznej oznacza tworzywo sztuczne, którego używamy do określania różnych przedmiotów codziennego użytku, które nas otaczają. Sama jednak nazwa jest ogólna i niezbyt precyzyjna, każde bowiem tworzywo sztuczne to inna kombinacja komponentów o różnych właściwościach. Na co dzień nie musimy posiadać wiedzy na temat tych właściwości, natomiast cechy te nabierają znaczenia w sytuacji, kiedy chcemy skleić uszkodzony, plastikowy przedmiot. W tym celu należy dobrać odpowiedni klej do odpowiedniego rodzaju tworzywa.
Choć w praktyce przyjęło się nazywać wszystkie tworzywa sztuczne „plastikami”, ich składy mogą się znacząco różnić. Ta szeroka grupa obejmuje takie materiały, jak PP (polipropylen), PE (polietylen), PVC (polichlorek winylu) czy szkło akrylowe. Jest to zaledwie kilka przykładów, a każde z wymienionych tworzyw sztucznych posiada inne właściwości. Jak zatem dobrać odpowiedni klej? Istnieją cztery podstawowe grupy plastików, do których stosuje się określone preparaty.
Klej do twardych plastików stosuje się do takich materiałów jak:
Będą to najczęściej instalacje rurociągowe i kanalizacyjne, rynny, ale również zabawki czy znaczna część sprzętu domowego. Tego typu klej idealnie nada się również do klejenia kloszy tylnych lamp i innych części samochodowych. Klej do twardych plastików Technicqll lekko nadtapia klejony plastik, jest to tak zwane „spawanie na zimno”. Dzięki temu zapewnia mocne i bardzo trwałe łączenie. Jest odporny na wodę, chemikalia, warunki atmosferyczne czy starzenie.
Niektóre materiały nie są proste do połączenia. Zdecydowana większość klejów na rynku posiada informację „klei… z wyjątkiem Polipropylenu (PP) i polietylenu (PE)”. Materiały te są popularne w produkcji różnego rodzaju przedmiotów użytkowych, w tym: sprzętów AGD, mebli ogrodowych, urządzeń sportowych. Dwuskładnikowy klej do plastików trudnosklejalnych Technicqll został specjalnie zaprojektowany, aby umożliwić łączenie tych właśnie plastików.
Przy pomocy primera znajdującego się w zestawie będziesz mógł łączyć polipropylen (PE), polietylen (PE), „teflon” (PTFE) czy gumy silikonowe.
Klej do plastików trundosklejalnych przydatny jest głównie do naprawy sprzętów domowych i ogrodowych, a także innych przedmiotów z PE czy PP.
Bez użycia aktywatora, klej umożliwia łączenie innych tworzyw sztucznych, jak również połączenia z gumą, metalem, drewnem, ceramiką, czy szkłem. Będzie to więc niezastąpiony sposób na łączenie różnych materiałów ze sobą – na przykład polietylenowe zauszniki do metalowego uchwytu okularów. Wystarczy użyć primera tylko na element z tworzywa trudnosklejalnego, a klej nałożyć na drugą powierzchnie łączoną.
Klej-żel do plastików trudnosklejalnych Technicqll to klej do PP i PE w żelu, który działa w takim samym zakresie, jak klej do plastików trudnosklejalnych. Jednak forma żelu sprawia, że preparat nie spływa z klejonych powierzchni pionowych, co ułatwia łączenie różnych elementów. Szczególnie polecany w przypadku powierzchni porowatych, chłonnych, niedopasowanych.
Klej do miękkiego PVC Technicqll przeznaczony jest do miękkich plastików, takich jak: PVC, winyl czy tkaniny powlekane i poliuretanowe. Idealny do naprawy basenów. Klei nawet bezpośrednio pod wodą. Umożliwia naprawę basenu bez konieczności wypuszczania wody. Użyjesz go także do załatania dmuchanych akcesoriów plażowych. Jednak klej do miękkiego plastiku przeznaczony jest nie tylko do napraw w okresie letnim. Z jego pomocą również naprawisz przeciekający namiot, płaszcz przeciwdeszczowy, dmuchany materac, łóżko wodne, czy folię ogrodową, stosowaną między innymi pod kwiatami. Świetnie sprawdzi się przy naprawie plandeki samochodowej.
Sukces jest wynikiem elastycznego, bezbarwnego połączenia, odpornego na warunki atmosferyczne, promienie UV czy starzenie. W przypadku większości napraw materiałów cienkościennych warto zastosować dodatkowo bezbarwną łatkę PVC, która stanowi dodatek do zestawu z klejem do miękkiego PVC.
Wybór odpowiedniego kleju do tworzyw sztucznych zależny jest głównie od materiału, z jakiego wykonane są zepsute elementy. W przypadku basenów i dmuchanych materacy najlepszy będzie klej do miękkiego PVC. Do naprawy sprzętów domowych, ogrodowych i w motoryzacji pomoże klej do twardych plastików lub klej i żel do tworzyw trudnosklejalnych (PP, PE oraz PTFE), w zależności od tego z jakiego rodzaju plastiku wykonany jest przedmiot.