Strona Główna / Produkty / Prepearaty chemiczne / EMALIA ZAPRAWKOWA

    Stock No. P-805
    Blister 20g+4g
    Op. zbiorcze 10 szt.


 
EMALIA ZAPRAWKOWA

Enamel Ceramics Fix – dwuskładnikowa emalia zaprawkowa jest zwieńczeniem kilkuletnich badań inżynierii chemicznej nad skuteczną (trwałą i niewidoczną) naprawą uszkodzonej białej emalii i ceramiki. Jest zarówno doskonałym klejem i wypełniaczem ubytków, jak również ostatnią warstwą. Emalia zaprawkowa służy do szybkiej naprawy białych, o wysokim połysku powierzchni emaliowanych i ceramicznych a także akrylowych i lakierowanych, uszkodzonych w wyniku uderzeń, zadrapań, obić jak również skaz i odbarwień. Zwłaszcza w urządzeniach sanitarnych: wannach, umywalkach, pisuarach, brodzikach, spłuczkach, zlewozmywakach a także w pralkach, lodówkach, kuchenkach gazowych i lakierowanych meblach a nawet w kafelkach.
UWAGA! Jednoskładnikowe emalie zaprawkowe są w rzeczywistości zwykłymi, białymi lakierami akrylowymi – nie spełniającymi pokładanych w nich oczekiwań. Są zbyt miękki i delikatne, aby mogły sprostać długotrwałej pracy w wodzie, szczególnie jeżeli dotyczy to wanien, brodzików czy zlewozmywaków. Nie są odporne na zadrapania i detergenty chemiczne – środki czystości. Już po krótkotrwałym użytkowaniu, naprawa uwidacznia się nie estetycznym wyglądem, w postaci zmatowień, zarysowań, przebarwień.
Zastosowanie specjalnej, odpornej na żółknięcie żywicy epoksydowej i odpowiedniego utwardzacza, spowodowało przełom w dziedzinie naprawy powierzchni emaliowanych i ceramicznych. Uzyskano tworzywo o nieprawdopodobnej sile krycia (wystarczy mikromilimetrowa warstwa, aby dokładnie pokryć uszkodzoną powłokę). Zaprawka posiada najbardziej optymalny odcień bieli (idealnie zbliżony do emalii i ceramiki), bardzo duży połysk i najwyższe parametry techniczne. Dotyczy to zwłaszcza dużej twardości, a co za tym idzie odporności na ścieranie, zmatowienie i odbarwienia. Enamel Ceramics Fix jest najbardziej twardym z dotychczas znanych tworzyw sztucznych i całkowicie odpornym na działanie agresywnych czynników chemicznych - zarówno na zasady, jak i na kwasy np. żrące środki czystości a nawet na rozpuszczalniki organiczne. Jest także odporny na ujemną i dodatnią temperaturę (od -40*C do +100*C) i promieniowanie UV. Ważną zaletą tego produktu jest również to, że podczas utwardzania nie zmniejsza swojej objętości. Uzupełniając ubytek - jest możliwe nałożenie od razu odpowiednio grubszej warstwy (nawet kilku milimetrowej) i skrócenie tym samym czasu naprawy. Te doskonałe właściwości chemiczne i najwyższa przyczepność do wszystkich materiałów (porównywalna parametrami z klejem technicznym), czynią ten produkt najlepszym z dotychczas znanych emalii zaprawkowych.

Sposób użycia:

Powierzchnię przeznaczoną do naprawy należy oczyścić z rdzy i luźno związanego starego podłoża a następnie starannie odtłuścić i wysuszyć. Korzystnie jest również zmatowić drobnym papierem ściernym, uważając aby nie zarysować powierzchni nieregenerowanej.
 • Wycisnąć z tubki na plastikową miseczkę 5 gramów emalii – do wewnętrznego ranciku miseczki.
 • Odciąć nożykiem (4mm) końcówkę aplikatora (składnika B) i do nałożonej zaprawki wprowadzić 30 kropli (1 gram) utwardzacza.
 • Następnie łyżeczką, dokładnie wymieszać (przez co najmniej 2 minuty) składniki kompozytu. (W opakowaniu znajduje się naklejka z foli polietylenowej. Naklejka służy do uzyskania równych krawędzi a także do osłony nie uszkodzonej powierzchni przed zabrudzeniem zaprawką.)
 • W naklejce wyciąć odpowiedniej wielkości otwór, dostosowany do uszkodzonego ubytku, odkleić papier ochronny i nakleić przed nakładaniem emalii.
 • Nadmiar nałożonego łyżeczką kompozytu zebrać i równomiernie go rozprowadzić (tak aby uzyskać równą, płaską powierzchnię - bez naddatku).
  Trzeba pamiętać, o usunięciu naklejki osłonowej zaraz po częściowym przeschnięciu zaprawki (tj. najpóźniej po około 30 min od jej nałożenia). Natomiast bezbarwna folia polietylenowa służy do uzyskania gładkiej i błyszczącej powierzchni.
 • Folię nakłada się na pokrytą zaprawką powierzchnie (zaraz po usunięciu ochronnej naklejki) i po delikatnym wygładzeniu palcami, pozostawia się do całkowitego utwardzenia kompozytu.
 • Na powierzchniach pionowych (aby grubsza warstwa emalii z niej nie spływała), należy nakładać zaprawkę cieńszymi warstwami, po utwardzeniu poprzedniej tj. w odstępach 2 godzinnych. Rysy i pęknięcia wypełniać przy użyciu np. wykałaczki. Aby uzyskać gładką, błyszczącą powierzchnie należy pamiętać o delikatnym nałożeniu na końcową, ostatnią nie utwardzoną warstwę zaprawki przeźroczystą folie wygładzającą, usuwając ją dopiero po 24 godzinach.

  Polietylenowa folia nie przyklei się do utwardzonej zaprawki, natomiast po jej usunięciu, otrzymamy bardzo gładką, równą, jednolitą powierzchnie. Również z polietylenowej miseczki, utwardzoną zaprawkę (po około 2 godzinach), łatwo będzie usunąć. Trzeba pamiętać, że tylko w czystej miseczce można mieszać odmierzone składniki zaprawki. Nieutwardzoną emalię można zmyć mokrą szmatką. Natomiast utwardzoną (złączoną z materiałem nie polietylenowym) można usunąć tylko mechanicznie. Przedmioty regenerowane należy użytkować najwcześniej po 24 godzinach. Po pełnym utwardzeniu naprawiana zaprawką powierzchnia jest chemicznie obojętna.
  Niewykorzystane składniki emalii zaprawowej przechowywać w oryginalnym opakowaniu (w blistrze) szczelnie zamknięte, dotyczy to zwłaszcza utwardzacza. Aplikator w opakowaniu utwardzacza oczyścić i przed nałożeniem zatyczki uszczelnić folią.

 • miseczka, łyżeczka, naklejka z folii polietylenowej, folia przeźroczysta, papier ścierny w komplecie
  Ostatnia aktualizacja: 2013-03-05 11:37:07